
Využívejte svůj vůz naplno! Navigace Škoda má řadu skvělých výhod
16.10.2023
Každý zákazník, který si zakoupí nový vůz Škoda vybavený navigací, zároveň získá na tři roky služby Infotainment Online. Jen málokdo je však doopravdy využívá, spousta zákazníků raději používá navigaci v mobilu.Dlouhá léta to mělo své opodstatnění, protože vestavěné navigace dříve nepracovaly s online daty a nebyly schopné mobilním navigacím konkurovat. Tyto časy jsou však již minulostí. Nyní se vestavěné navigace mohou se svými mobilními protějšky směle rovnat a v některých ohledech je dokonce překonávají! Zákazníci to však zatím neví, nebo tomu nevěří.
Pojďme si proto nyní ukázat aspoň některé výhody, které s sebou navigace Škoda uživatelům přináší.
Tip. 1: Ověřte si, zda jste online!
Nezapomeňte, že pro správné fungování všech služeb Škoda Connect je nutné splnit několik podmínek. Tou nejzákladnější je mít aktivní připojení k internetu, které signalizuje ikonka zeměkoule na displeji infotainmentu. Pokud je tato ikonka šedá, znamená to, že připojení není k dispozici. Příčinou může být špatný signál na daném místě, výpadek služeb nebo porucha na voze. Další podmínkou je být přihlášený ve voze jako hlavní uživatel. To si lze snadno ověřit v menu Uživatel. Poslední podmínkou je mít aktivní licenci pro služby Infotainment Online. Pokud si chcete zkontrolovat její platnost nebo ji prodloužit, můžete tak učinit v mobilní aplikaci MyŠkoda či přímo ve voze prostřednictvím Obchodu Škoda Connect, pokud jej vůz obsahuje.
Běžná praxe je taková, že si člověk před cestou sedne k počítači a z pohodlí domova naplánuje ideální trasu. Poté však počítač vypne a v den odjezdu si na mobilu spustí svou oblíbenou navigační aplikaci a vše nastavuje znovu. Se službou Import cíle to jde mnohem jednodušeji – trasu, kterou si uživatel v klidu naplánuje, jednoduše odešle do svého infotainmentu a po nasednutí do vozu ji jen spustí či uloží pro pozdější využití.
Tip. 2: Pro aktuální mapy vždy zadejte cíl cesty
Když do navigace zadáte cíl cesty, služba Aktualizace map online automaticky stáhne mapové podklady pro všechny mapové „regiony“, kterými budete cestou projíždět. Máte tak jistotu, že vám navigace zobrazuje nejaktuálnější informace.
Řada řidičů totiž při jízdě sice má puštěnou navigaci, ale nemají zadaný cíl cesty a používají ji jen jako dynamickou mapu. V takovém případě se však aktualizace každého mapového regionu začne stahovat až v okamžiku, kdy do něj vjedou. Může se tak stát, že než se aktualizace stáhne, budou už z daného regionu zase pryč.
Pro spokojenost s navigací jsou klíčové dva aspekty – aktuální mapy a co nejčerstvější dopravní informace. Aktuálnost map už jsme vyřešili zadáním cíle trasy, teď se pojďme podívat na aktuálnost informací, což byla tradičně doména navigací v mobilu.
V našich navigacích zajišťuje aktuálnost dat služba Dopravní informace online. Data pro tuto službu dodává společnost TomTom, která čerpá informace hned z několika různých zdrojů. Hlavním zdrojem jsou data o pohybu mobilních zařízení a vestavěných GPS po celém světě. TomTom anonymně sbírá či nakupuje data o poloze všech uživatelů, kteří s poskytováním svých dat souhlasili. Tato data jsou klíčová pro vyhodnocení hustoty provozu na silnicích. Množství zařízení, která poskytují data a přispívají tak k modelování dopravní situace, je neskutečně vysoké – TomTom má v průměru k dispozici údaje o každém pátém jedoucím voze na světě.
Dalším zdrojem jsou národní dopravní informační centra, která mimo jiné sbírají informace od složek integrovaného záchranného systému. Když je například na policii nahlášena nehoda, propíše se tato informace i do naší navigace.
Data pocházejí i od samotných automobilů – například pokud dojde k aktivaci některého ze stabilizačních systémů vlivem kluzké vozovky, je tato informace odeslána do systému a v navigaci se na daném místě objeví upozornění na nebezpečí na vozovce.
Jedním z asi nejzajímavějších zdrojů dat jsou tzv. dopravní moderátoři, kteří působí v každé zemi.
Dopravní moderátoři konstantně monitorují plánované (i neplánované) uzavírky a tyto informace zadávají do systému. Když byl například v Praze Prague Pride, český dopravní moderátor do navigace zadal přesné informace o tom, které ulice budou v který čas uzavřené.
Zdrojů dat pro navigaci je ještě více, ale ty výše uvedené jsou nejvýznamnější. Informace ze všech zdrojů se každých 30 sekund analyzují a na základě kombinace všech zdrojů dochází k přesnému modelování aktuální dopravní situace. Tato již kompletní data jsou poskytována navigacím Škoda Auto. Díky tomu všemu můžeme říct, že navigace Škoda nabízí svým uživatelům neskutečně kvalitní informace.
Když má člověk za sebou mnohahodinovou cestu, to poslední, co by chtěl dělat, je složitě hledat parkování. I to se však stává. Služba Parkovací místa dokáže řešení tohoto problému výrazně usnadnit – obsahuje totiž databázi parkovacích míst spolu s doprovodnými údaji, jako je cena parkování, maximální kapacita parkoviště či provozní doba.
Služba Parkovací místa čerpá data z portálu Parkopedia a obsahuje informace o parkovištích v celé Evropě. V České republice sice zatím nemá tak velké pokrytí, ale při cestách do zahraničí dokáže řidičům ušetřit spoustu času i peněz.
Tip č. 3: Plaťte za parkování z pohodlí vozu
Na vybraných trzích nabízí Škoda Auto službu Pay to Park jako součást balíčku Vzdáleného přístupu. Seznam podporovaných trhů se neustále rozšiřuje a na podzim letošního roku by tato služba měla být dostupná také v České republice – nejdříve v Praze a Jihlavě, posléze také v dalších městech. Prostřednictvím této služby máte možnost zaplatit za parkování na ulici přímo z infotainmentu vozu (pokud to podporuje) či z mobilní aplikace. Z aplikace můžete parkování také předčasně ukončit a dostat část zaplacené částky zpět, či jej naopak prodloužit, například pokud se vám protáhla pracovní schůzka.